PL Polish | EN English

 

Aktualności Program Aktywni+
Program ASOS
Program Senior+ Polityka społeczna wobec
osób starszych 2030
Bezpieczny i
aktywny senior
Materiały i badania,
dobre praktyki
Kontakt Generator
Obsługi Dotacji
AKTUALNOŚCI
Multimedia
Powiększ tekst
AKTUALNOŚCI Wydarzenia centralne Uniwersytety Trzeciego Wieku dla społeczności lokalnych
2014-05-21
Uniwersytety Trzeciego Wieku dla społeczności lokalnych

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” oraz Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności zapraszają do współpracy Uniwersytety Trzeciego Wieku zainteresowane rozwijaniem wolontariatu osób starszych i działań na rzecz społeczności lokalnej.

W 2012 roku we współpracy ze środowiskiem uniwersytetów trzeciego wieku wypracowaliśmy model tworzenia grup wolontariatu i współpracy ze społecznością lokalną. Rozpoznaliśmy potrzeby, zdiagnozowaliśmy bariery i szanse dla rozwoju wolontariatu seniorów na UTW. Z naszym wsparciem tego typu grupy powstały na 10 UTW z: Rabki Zdroju, Warszawy, Mielca, Iławy, Zamościa, Zgierza, Krobi, Katowic, Wałbrzycha oraz Zawiercia. W pracę grup wolontariatu w ciągu pierwszych miesięcy zaangażowało się 241 słuchaczy oraz ok. 2050 mieszkańców. Słuchacze UTW włączyli się w bardzo różnorodne działania: m.in. wspólne czytanie bajek z dziećmi, diagnozowanie barier architektonicznych w mieście, rewitalizację zaniedbanego placu zabaw, organizację dyżurów prawnika na UTW, odwiedziny mieszkańców domów pomocy społecznej.

W tym roku chcemy zaprosić do współpracy kolejne 10 Uniwersytetów, które chciałyby utworzyć lub rozwijać takie grupy na swoim UTW. Współpracę z 10 UTW zaplanowaliśmy na okres: październik 2014- grudzień 2015.

Zapraszamy szczególnie te UTW, które są zainteresowane zdobyciem wiedzy na temat m.in. organizacji wolontariatu i działań międzypokoleniowych, metod pracy w małych grupach, promocji działań społecznych oraz realizacji konkretnych akcji z mieszkańcami. W ramach naszego wsparcia 3-osobowe Zespoły z 10 UTW wezmą udział w cyklu trzech dwudniowych warsztatów przygotowujących do utworzenia grupy wolontariatu i współpracy ze społecznością lokalną. Przedstawiciele UTW skorzystają także z wizyty studyjnej w organizacji zajmującej się wolontariatem seniorów oraz ze wsparcia trenera z sieci Latających Animatorów Kultury i Socjologów prowadzonej przez Towarzystwo ę. Grupy wolontariatu i współpracy ze społecznością lokalną, które powstaną na UTW, otrzymają także mikro dotację na pierwsze działania grupy.

UTW zainteresowane współpracą prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego mailem na adres utw@seniorzywakcji.pl do dnia 10 czerwca 2014. Na podstawie nadesłanych formularzy wybierzemy te UTW, na których potrzeby będziemy w stanie najpełniej odpowiedzieć. Listę 10 UTW, które zaprosimy do współpracy, opublikujemy do 30 czerwca br. na stronie www.seniorzywakcji.pl

Harmonogram współpracy z 10 UTW:

Warsztaty dla 10 UTW: październik 2014, luty 2015 oraz kwiecień 2015.

Wizyty studyjne: listopad 2014 - czerwiec 2015

Warsztaty na 10 UTW prowadzone przez naszych trenerów: listopad 2014 - czerwiec 2015

Opracowanie planu działania grupy wolontariatu, przyznanie mikro dotacji na pierwsze działania grupy: maj 2015- grudzień-2015

Zapraszamy do obejrzenia fotokastu i przeczytania raportu nt. działań grup wolontariatu na UTW (UTW dla społeczności lokalnych_fotokast)

Szczegółowych informacji na temat współpracy z UTW przy tworzeniu grup wolontariatu i współpracy ze społecznością udziela Damian Kalita (22) 396 55 16 lub 19; utw@seniorzywakcji.pl

Formularz zgłoszeniowy - pobierz

UTW_pazdziernik_net_Kamila Szuba-109

więcej w kategorii: aktualności

Wykonanie i realizacja: Hostlab