PL Polish | EN English

 

Aktualności Program Aktywni+
Program ASOS
Program Senior+ Polityka społeczna wobec
osób starszych 2030
Bezpieczny i
aktywny senior
Materiały i badania,
dobre praktyki
Kontakt Generator
Obsługi Dotacji

Multimedia
Powiększ tekst
Życzenia minister Marleny Maląg z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora
2021-11-14
Życzenia minister Marleny Maląg z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora

Drodzy Seniorzy,

obchodzony 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora jest kolejną okazją do złożenia życzeń naszym Rodzicom, Babciom i Dziadkom, a coraz częściej Pradziadkom. Dlatego niech mi będzie wolno z okazji tego święta złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia. Życzę przede wszystkim dużo zdrowia i radości ducha. Życzę także, by ten piękny czas pozwolił na realizowanie pasji.

Jest Was wśród nas coraz więcej i – wbrew stereotypom – widujemy Was nie tylko na bujanym fotelu przed kominkiem, ale coraz częściej w pracy, z kijkami na spacerze, spieszących na Uniwersytet Trzeciego Wieku czy  wracających ze spotkania Koła Gospodyń Wiejskich.

Zapewniam, że dbałość o Seniorów jest jednym z filarów działań rządu. Staramy się zapewnić Wam nie tylko bezpieczeństwo finansowe, ale też różnorodne możliwości uczestniczenia we wszystkich aspektach życia społecznego. Tak wyrażamy naszą wdzięczność za wszystko, co od Was otrzymaliśmy.

Na programy i działania skierowane dla seniorów rząd Premiera Mateusza Morawieckiego przeznaczy w roku bieżącym dodatkowo ponad 36 mld złotych z tytułu waloryzacji świadczeń emerytalno–rentowych, 13. oraz 14. emerytury. Dla porównania jest to dziesięciokrotnie więcej niż w 2015 roku. To wyraz naszej troski i realizacja idei solidarności międzypokoleniowej.

Od stycznia 2022 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy podatkowe. To dobra wiadomość dla ponad ośmiu milionów emerytów i rencistów seniorów, którzy skorzystają na zmianach – większość z nich, otrzymująca świadczenia do 2500 zł brutto miesięcznie, w ogóle nie zapłaci podatku, a pozostali – zapłacą mniej.

Realizujemy programy, pozwalające na czerpanie radości z życia w każdym wieku. Należy do nich prowadzony przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej program „Senior+”, dzięki któremu w całej Polsce powstają Domy i Kluby Senior+, wyjątkowe i wartościowe miejsca z bogatą ofertą zajęć. Obecnie w Polsce funkcjonuje blisko tysiąc takich placówek i będą powstawać kolejne. Kolejny program ministerstwa dla seniorów „Aktywni+” pozwala na zwiększenie uczestnictwa osób starszych we wszystkich dziedzinach życia.

Pragniemy, by ten srebrny okres w Waszym życiu pozwalał na cieszenie się wszystkim, na co być może dotąd brakowało czasu. Na odkrywanie nieznanych obszarów, korzystając z możliwości, jakie stwarzają nowoczesne technologie. Na rozwijanie zainteresowań i nawiązywanie znajomości. Na aktywność lub odpoczynek.

Życzę Wam dużo zdrowia i sił, byśmy jak najdłużej mogli korzystać z Waszego doświadczenia, radowali się Waszym uśmiechem i czerpali z Waszej, nabytej przez lata, wiedzy.

Niezależnie od spadających z kalendarza kartek czujcie się młodzi duchem. Niech towarzyszy Wam optymizm i pogoda ducha.

Niech jesień życia przynosi całe kosze owoców w postaci zarówno samorealizacji, jak też możliwości przekazania młodszemu pokoleniu zgromadzonej przez całe życie mądrości, doświadczenia, zrozumienia i empatii.

Marlena Maląg

Minister Rodziny i Polityki Społecznej

więcej w kategorii: aktualności

Wykonanie i realizacja: Hostlab