PL Polish | EN English

 

Aktualności Program Aktywni+
Program ASOS
Program Senior+ Polityka społeczna wobec
osób starszych 2030
Bezpieczny i
aktywny senior
Materiały i badania,
dobre praktyki
Kontakt Zaloguj się Zaloguj się

Informacje
Wydarzenia centralne
Wydarzenia regionalne
Multimedia
Powiększ tekst
Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2020
2021-11-23
Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2020

Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2020 prezentuje aktualną sytuację społeczno-ekonomiczną osób starszych w Polsce, to jest obywateli, którzy ukończyli 60. rok życia, bo taki wiek wynika z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych. Przedstawione dane dotyczą w szczególności zagadnień z zakresu sytuacji demograficznej, ekonomicznej, rodzinnej, zdrowotnej, sytuacji na rynku pracy, dostępności i poziomu usług społecznych, czy też wszelkiego rodzaju aktywności podejmowanych przez osoby starsze. Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za 2020 r. zawiera również opracowanie na temat realizacji założeń zawartych w Polityce społecznej wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność przyjętej uchwałą nr 161 Rady Ministrów z dnia 26 października 2018 r. (M.P. poz. 1169).

Szczególną uwagę poświęcono także kwestiom związanym z przeciwdziałaniem negatywnym skutkom pandemii koronawirusa. Osoby starsze stanowią bowiem grupę szczególnie podatną na zarażenie COVID-19, a sama infekcja tylko z powodu zaawansowanego wieku może mieć wyjątkowo ciężki przebieg.

W związku z powyższym rząd, a także instytucje centralne, regionalne oraz lokalne podjęły stosowne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom starszym, które zostały dostosowane do panującej w kraju sytuacji epidemiologicznej.

Obowiązujące obostrzenia dotyczące życia codziennego seniorów, a także narodowy program szczepień wydatnie wpłynęły na sposób realizacji działań, których adresatami były osoby starsze, co znalazło wyraz w niniejszym dokumencie.

 

Do pobrania:

Informacja o sytuacji osob starszych w Polsce za 2020 r.

 

Załączniki:

Działania Parkow Narodowych na rzecz osob starszych w 2020 r.

Dodatkowe informacje przekazane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

więcej w kategorii: aktualności materiały i badania, dobre praktyki

Wykonanie i realizacja: Hostlab