PL Polish | EN English

 

Aktualności Program Aktywni+
Program ASOS
Program Senior+ Polityka społeczna wobec
osób starszych 2030
Bezpieczny i
aktywny senior
Materiały i badania,
dobre praktyki
Kontakt Generator
Obsługi Dotacji

Multimedia
Powiększ tekst
Forum III Wieku w Nowym Sączu z udziałem Ministra Władysława Kosiniak-Kamysza
2014-09-11
Forum III Wieku w Nowym Sączu z udziałem Ministra Władysława Kosiniak-Kamysza

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz: "Jest całościowa polityka senioralna. Będą centra SENIOR WIGOR"

Tytuł honorowy" Osobowość Forum III Wieku" dla Ministra Władysława Kosiniaka- Kamysza.

W środę, 3 września br. w czasie Debaty "Polityka senioralna w Polsce wyzwaniem XXI wieku", otwierającej Forum III Wieku, minister Władysław Kosiniak - Kamysz powiedział m.in.

"My nadrabiamy opóźnienia. Żeby nadrobić, uruchomiliśmy program wspomagania osób starszych. Kontynuujemy sprawdzony model. Jest zabezpieczone finansowanie. Do 2020 roku to będzie około 280 milionów. Po konsultacjach i dyskusji w Nowym Sączu, w czasie Forum III Wieku, planujemy prowadzić pilotaż "Centrum SENIOR WIGOR"

, gdzie osoby starsze będą się mogły spotykać, brać udział w zajęciach rehabilitacyjnych. To połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego. Planujemy stworzenie sieci placówek, które mają ułatwić aktywizację osób starszych. Chcielibyśmy ruszyć z tym projektem w przyszłym roku, żeby przetestować takie rozwiązania."

Centra SENIOR WIGOR mają powstać za środki publiczne. Połowę kosztów ich budowy pokryje budżet państwa, z funduszy ministerstwa pracy. Drugą połowę pieniędzy na utworzenie centrów SENIOR WIGOR wyłożą województwa i gminy.

"Jak będzie akceptacja samorządów, to warto by było przejść na wykorzystanie środków unijnych. Środki unijne muszą być wykorzystywane dla wzmacniania kapitału społecznego. To też dbanie o seniorów. Chcielibyśmy w dwóch, trzech województwach w przyszłym roku zrobić pilotaż, ale to jest strategia długofalowa. To powinno się udać, bo celem tych placówek jest aktywizacja seniorów" mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister przypomniał, że polityka senioralna się zaczęła w 2012 roku. Wtedy był europejski rok aktywności społecznej osób starszych i solidarności międzypokoleniowej.

"Nie chciałem żeby to się skończyło na jednorocznym wsparciu. To miało być wieloletnie i całościowe wspieranie od gminy po rząd, od zdrowia po srebrną gospodarkę. Jest całościowa polityka w tym względzie" - podkreślił minister.

Minister otrzymał od organizatorów i uczestnikow Forum III Wieku honorowy tytuł " Osobowość Forum III Wieku" w uznaniu nieprzeciętnego zaangażowania w tworzeniu polityki senioralnej w Polsce, organizowania programów oraz różnorodnych działań na rzecz osób starszych i współpracy międzypokoleniowej.

Wiecej informacji na :

 www.forumtrzeciegowieku.pl

https://www.facebook.com/ForumTrzeciegoWieku

 

www.federacjautw.pl

więcej w kategorii: aktualności

Wykonanie i realizacja: Hostlab