15 listopada 2017r. w województwach lubuskim, łódzkim i śląskim odbyły się spotkania z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego poświęcone planowanym działaniom Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w obszarze polityki społecznej wobec osób starszych oraz pomocy społecznej. W spotkaniach udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, samorządowcy i przedstawiciele jednostek pomocy społecznej.
Woj. Lubuskie
W województwie lubuskim spotkanie zostało zainaugurowane przez Wicewojewodę Lubuskiego. Prelegenci omówili Program Senior+ - edycja 2018 oraz wybrane działania realizowane w obszarze pomocy społecznej.
Omówiono tym samym istniejące rozwiązania - na rzecz osób starszych, bezdomnych, osób z zaburzeniami psychicznymi - dostępne w pomocy społecznej. A także planowane – wobec zmieniających się potrzeb społecznych – formy ich wsparcia. Zmieniająca się rzeczywistość to nowe potrzeby, pomysły i rozwiązania. Z jednej strony są to rodziny ze starszym członkiem, z drugiej samotni seniorzy, a jeszcze z innej, wzrastająca liczba osób starszych, całkowicie zależnych od innych. Spotkanie uświetnił występ zespołu wokalnego „Margaretki” z Domu Dziennego pobytu Senior + w Witnicy.
Woj. Śląskie
W województwie śląskim spotkanie informacyjne w ramach prezentacji programu „Senior +” oraz zmian w systemie pomocy społecznej przygotowała Pani Maria Nowak, doradca wojewody śląskiego ds. polityki senioralnej i społecznej we współpracy z Wydziałami Rozwoju i Współpracy Terytorialnej oraz Polityki Społecznej oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Posiedzenie otworzył I wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz. – Polityka senioralna jest bardzo ważnym tematem, który leży nam wszystkim na sercu – powiedział.
O przykładach dobrych praktyk w tym zakresie dotychczasowej realizacji Programu „Senior+” mówili przedstawiciele domów w Jaworznie, Bojszowach i Dąbrowie Zielonej, zachęcając przedstawicieli samorządów lokalnych do skorzystania z niego.
Woj. Łódzkie
Urzędnicy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej spotkali się w Łodzi z pracownikami jednostek samorządu terytorialnego, by porozmawiać o realizacji zadań własnych w obszarach polityki społecznej wobec osób starszych oraz pomocy społecznej. Omawiano zagadnienia związane z programem „Senior+”, mieszkaniami chronionymi, domami dla matek z dziećmi i kobiet w ciąży, środowiskowymi domami samopomocy i bezdomnością.
Podczas konferencji zaprezentowano dorobek istniejących palcówek. Panie z zespołu „Wigorzanki” działającego w łódzkim Dziennym Domu „Senior Wigor” przedstawiły wiersz o włókienniczej przeszłości miasta oraz humorystyczne piosenki.
– Jestem osoba samotną, po rodzinnej tragedii zamknąłem się w czterech ścianach. Poprzez MOPS trafiłem do domu seniora, gdzie wychodzę z traumy. Znalazłem tam drugi dom i nową rodzinę – zwierzył się Lech Karbownik. – Jesteśmy aktywni w Internecie, mamy różne warsztaty, jeździmy na wycieczki, ćwiczymy zumbę.
Talentami poetyckimi i kabaretowymi pochwalili się również podopieczni domu działającego w Miedznej Drewnianej w gminie Białaczów.