Przywrócenie wieku emerytalnego, podniesienie najniższych emerytur, zwiększenia środków na program "Senior+" i wspieranie projektów aktywizujących seniorów – to niektóre z działań podejmowanych przez Ministerstwo Rodziny, by poprawić sytuację osób starszych. Dziś minister Elżbieta Rafalska wraz z wiceminister Elżbietą Bojanowską odwiedziły seniorów w klubie „Senior+” w Woli Rębkowskiej.
"Myślę, że jest to dobra okazja, by opowiedzieć o polityce wobec osób starszych, realizowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości w ciągu trzech lat" – wskazała. "My do polityki senioralnej, albo szerzej rozumianej polityki społecznej na rzecz osób starszych, przywiązujemy olbrzymią wagę. Ona jest istotna" – akcentowała.
Minister Rafalska wymieniła wśród zrealizowanych działań m.in. przywrócenie wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. "To wywiązanie się z kluczowej obietnicy. Społeczeństwo nie było przygotowane na tamtą reformę" – podała.
Kolejną ważną zmianą – jak mówiła – było podniesienie najniższych emerytur. "Stosujemy taki mechanizm wsparcia emerytów, który w większym stopniu wspiera emerytów o niskich świadczeniach" – wskazała.
Minister zapewniła, że jest cały obszar działań samorządowych, które wspiera resort, wskazała np. zwiększenie środków na program "Senior+".
Podczas spotkania minister Rafalska zapowiedziała nową edycję programu "Opieka 75+". Program realizują samorządy i polega on na świadczeniu seniorom usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania.
"Pamiętajmy też, że mamy ofertę dla trzeciego sektora, a więc organizacji pozarządowych, które mogą skorzystać z programu ASOS – "Rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych" – dodała.
W 2018 r. budżet programu „Senior+” to 80 mln złotych. Taka sama pula środków została już zabezpieczona w projekcie budżetu na 2019 r. W programie "Opieka 75+ " biorą udział 384 gminy. Dzięki niemu seniorzy mają ułatwiony dostęp do usług opiekuńczych, również tych specjalistycznych.