PL Polish | EN English

 

Aktualności Program Aktywni+
Program ASOS
Program Senior+ Polityka społeczna wobec
osób starszych 2030
Bezpieczny i
aktywny senior
Materiały i badania,
dobre praktyki
Kontakt Generator
Obsługi Dotacji
AKTUALNOŚCI
Multimedia
Powiększ tekst
AKTUALNOŚCI Informacje Starsze osoby trzeba w atrakcyjny sposób wprowadzić w internet
2013-12-20
Starsze osoby trzeba w atrakcyjny sposób wprowadzić w internet

Starsze osoby trzeba w atrakcyjny sposób wprowadzić w internet

Trzeba znaleźć atrakcyjny sposób wprowadzenie pokolenia 50+ w świat internetu - powiedział w czwartek w Warszawie Krzysztof Głomb prezes stowarzyszenia "Miasta w internecie". Według różnych źródeł w Polsce ok.10 mln osób powyżej 50 roku życia nie korzysta z sieci.

"W kraju, w którym najwyższy w Europie procent osób dorosłych nie korzysta z internetu, nie można zamiatać problemu pod dywan. Przeciwnie – trzeba znaleźć atrakcyjny model wprowadzania cyfrowych +starszaków+ w życie codzienne" - powiedział Krzysztof Głomb prezes Stowarzyszenia "Miasta w Internecie".

Zwiększeniu umiejętności osób w wieku 50+ służą działania realizowane przez stowarzyszenia "Miasta w Internecie" wspólnie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji, przy pomocy tzw. Latarników. Latarnicy Polski Cyfrowej to lokalni animatorzy, którzy uczą osoby w wieku 50+ obsługi komputera oraz korzystania z internetu. Działania Latarników realizowane są z wykorzystaniem publicznych punktów dostępu do internetu, m.in. w bibliotekach i remizach Ochotniczej Straży Pożarnej.

Do tej pory udało się przeszkolić ponad 118 tys. osób w wieku 50+ w podstawach obsługi komputera oraz podstawach korzystania z internetu. Na stronie latarnicy.pl umieszczone są materiały edukacyjne poświęcone m.in. bezpieczeństwu w internecie, zakupom w sieci, korzystaniu z portali społecznościowych czy planowaniu podróży online.

Część materiałów edukacyjnych przeznaczona jest dla latarników, jako pomoc przy prowadzonych przez nich szkoleniach. Na stronie latarnicy.pl są także poradniki skierowane bezpośrednio do osób starszych. Jest to np. przygotowana we współpracy z firmą Intel instrukcja dotycząca podstaw obsługi komputera, czy poradnik korzystania z podstawowych narzędzi internetowych firmy Google (np. wyszukiwarka, poczta elektroniczna).

Jak powiedział Krzysztof Głomb, stowarzyszenia planuje przygotowanie kolejnych poradników dotyczących internetu przeznaczonych dla osób w wieku 50+. "Celem projektu Latarnicy Polski Cyfrowej jest próba stworzenia w sieci miejsca w którym znajdą się materiały informacyjno - szkoleniowe - edukacyjne, dostępne dla wszystkich zainteresowanych" - dodał Głomb.

Obecnie w Polsce działa 2707 certyfikowanych Latarników Polski Cyfrowej. Szczegóły dotyczące działalności latarników można znaleźć na stronie www.latarnicy.pl (PAP)

więcej w kategorii: aktualności

Wykonanie i realizacja: Hostlab