- Chcemy, aby jakość życia seniorów była coraz wyższa – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej w Klubie Senior+ w Nasielsku, podczas w uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka. Minister wspominała także swoją babcię słowami: – Babcia po prostu zawsze była, na babcię można było zawsze liczyć.
Uroczystość odbyła się w poniedziałek. Minister Elżbieta Rafalska powiedziała podczas spotkania: – Starzenie się jest procesem, który możemy opóźnić, ale którego zatrzymać nie możemy. Możemy go opóźnić poprzez różne formy aktywności, może to być aktywność fizyczna, umysłowa i aktywności społeczne.
Kluby Senior+ spełnieniem marzeń
W spotkaniu wzięli udział także seniorzy, którzy na co dzień korzystają z placówki. – Po trzydziestu latach wróciłem do gry na akordeonie. Na razie ćwiczę w domu, ale pewnego dnia chciałbym zagrać dla moich przyjaciół z klubu – powiedział Stefan Wdowiński, mający 2 wnuków i prawnuka.
– Spotkania i rozmowy, to antidotum na samotność. Bardzo go potrzebowałam – przyznała Leokadia Niezgoda. Z kolei Maria Kucińska dodała, że zawsze była osobą aktywną. - Kiedy zrezygnowałam z pracy, bardzo potrzebowałam kontaktu z ludźmi. Uwielbiam nasze potańcówki w klubie. Zaraziłam pasją tańca mojego przyjaciela – mówiła seniorka.
Uroczystość uświetnił występ grupy przedszkolaków w Nasielska. Wcześniej minister Rafalska podkreślała rolę babci w wychowywaniu dzieci. – W czasach, w których rodzice często tak długo pracują, mamy rzecz najcenniejszą dla naszych wnuków, dla naszych bliskich – mamy czas. Czas to szczególny pieniądz, może już dzisiaj w rozbieganych czasach – najważniejszy. Mamy też bogate doświadczenie życiowe, które pozwala z dystansem spojrzeć na rzeczy, które nam się kiedyś wydawały tak bardzo ważne, a dzisiaj może ich miejsce jest zupełnie inne, oceniamy to z perspektywy czasu – powiedziała.
Minister Rafalska wspominała także swoją babcię, która wychowała czterech synów.
– Wydawałoby się, że była cicha i potulna, ale naprawdę to ona rządziła w domu. Zawsze dawała poczucie bezpieczeństwa, stabilności, tego, co dziecko oczekiwało. Babcia po prostu zawsze była, na babcię można było zawsze liczyć – powiedziała.
80 mln zł na 2019 rok
W 2018 r. na uruchomienie i działalność domów i klubów Senior+ rząd przeznaczył 80 mln zł. Taką samą kwotę na realizację programu zarezerwowano w 2019 r. W Polsce jest 500 domów i klubów Senior Plus, w 2018 r. powstało 260 takich placówek.
Ponadto realizowany jest także rządowy program Aktywizacji Społecznej Osób Starszych (ASOS). W latach 2016-2018 z oferty zajęć, m.in. kulturalnych i edukacyjnych, skorzystało blisko 450 tys. osób.