PL Polish | EN English

 

Aktualności Program Aktywni+
Program ASOS
Program Senior+ Polityka społeczna wobec
osób starszych 2030
Bezpieczny i
aktywny senior
Materiały i badania,
dobre praktyki
Kontakt Generator
Obsługi Dotacji
AKTUALNOŚCI
Multimedia
Powiększ tekst
AKTUALNOŚCI Wydarzenia centralne Ogólnopolski Dzień Seniora
2019-11-14
Ogólnopolski Dzień Seniora

Dzisiaj w Polsce więcej niż 60 lat ma 9 mln osób. Według prognoz do 2050 r. liczba ta ma wzrosnąć do 13,7 mln, a osoby starsze będą stanowić ponad 40 proc. ogółu ludności.

To, że żyjemy dłużej, dłużej cieszymy się sprawnością i dobrym zdrowiem, to oczywiście powód do radości. Taka sytuacja rodzi jednak przed nami – zarówno rządzącymi, jak i całym społeczeństwem – wiele wyzwań. Przypadający dzisiaj Ogólnopolski Dzień Seniora to doskonała okazja do podkreślenia wyjątkowej roli osób starszych w naszym społeczeństwie, a także do refleksji nad kierunkiem polityki senioralnej w Polsce – mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Jak podkreśla szefowa MRPiPS, poszanowanie i ochrona godności osób starszych to jeden z priorytetów polityki senioralnej resortu rodziny. Programy takie jak „Senior+”, „Opieka 75+”, Rządowy Program na rzecz Aktywizacji Osób Starszych, „Mama 4+”, obniżenie wieku emerytalnego czy podnoszenie minimalnej emerytury, a ostatnio także trzynasta emerytura, to najważniejsze działania mające na celu aktywizację osób starszych, zapewnienie im godnych warunków bytowych oraz otoczenie ich opieką.

Warto podkreślić, że placówki „Senior+” powstają głównie w małych miejscowościach, gdzie oferta zajęć aktywizujących dla osób starszych nie jest taka bogata. Aż 69 proc. domów i klubów „Senior+” powstałych w 2018 r. zostało uruchomionych w miejscowościach poniżej 10 tys. mieszkańców, a 19 proc. placówek – w miejscowościach poniżej 1 tys. mieszkańców.

W interesie nas wszystkich jest to, by osoby starsze, szczególnie samotne, z mniejszych miejscowości, nie czuły się zapomniane i dyskryminowane. Mądrość i doświadczenie życiowe, jakimi dysponują, to wartości absolutnie nie do przecenienia. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora życzę Wam, drodzy Seniorzy, dużo uśmiechu, wszelkiej pomyślności i radości z tego pięknego czasu, jakim jest wiek dojrzały. Życzę Wam, byście mieli czas dla siebie i swoich pasji. Może właśnie na emeryturze odkryjecie w sobie talent malarski, kulinarny, aktorski? Tego również Wam życzę – podkreśla minister Bożena Borys-Szopa.

 

więcej w kategorii: aktualności

Wykonanie i realizacja: Hostlab