System „Dobre wsparcie” to powiązany system aplikacji mobilnych i paneli zarządzania usługami społecznymi. System Dobre Wsparcie składa się z trzech modułów:
I Dobra Opieka, II Dobry Sąsiad, III Dobry Sygnał
I Moduł Dobra Opieka dedykowany jest jednostkom samorządu terytorialnego i podległym im jednostkom, firmom opiekuńczym w celu zarządzania usługami opiekuńczymi na swoim terenie oraz rodzinom osób zależnych do monitoringu udzielanej pomocy.
Dobra Opieka pozwala koordynatorom między innymi: planować pracę opiekunom na podstawie wydanych decyzji dla podopiecznych, edytować przydzielone zadania, uwzględniając dyspozycyjność opiekunów, monitorować i weryfikować pracę opiekunów.
Opiekunowie, dzięki aplikacji mają podgląd w swoim telefonie do swoich zadań na dany dzień. Zaplanowana w sposób intuicyjny aplikacja pokazuje, co?, u kogo?, gdzie? i kiedy?
mają do wykonania. Zrealizowanie zadania potwierdzają jednym kliknięciem w telefonie. Mogą szybko przywołać wsparcie wraz z podaniem bieżącej lokalizacji.
Rozwiązania wdrożone w czasie pandemii:
II Moduł Dobry Sąsiaddedykowany jest mieszkańcom społeczności lokalnych. Moduł Dobry Sąsiad bazuje na aplikacji mobilnej, która łączy osoby chcące wspomóc w codziennych czynnościach życiowych oraz osoby, które tej pomocy potrzebują (podopiecznych) i ich członków rodziny lub zaufanych bliskich osób. Aplikacja Dobry Sąsiad dostępna jest bezpłatnie w Sklepie Google Play, dla każdego kto znajduje się w gminie/regionie, w którym zawarta jest umowa współpracy między Operatorem Dobrego Wsparcia.
III Moduł Dobry Sygnał jest ściśle powiązany z panelem Dobrej Opieki i Dobrego Sąsiada. Każdy użytkownik, który pobierze ze sklepu Google Play aplikację Dobry Sygnał na swój telefon, może sam zdefiniować sześć numerów telefonów do osób/instytucji, do których błyskawicznie wysyłany jest sygnał alarmujący potrzebę pomocy, wraz ze wskazówkami dojazdu do lokalizacji osoby wzywającej wsparcie.
Więcej o Programie Dobre Wsparcie: https://goodsupport.eu/
System powstał w ramach partnerskiego projektu Fundacji Nauka dla Środowiska, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej oraz Caritas Koszalin i Szczecin. Wartości przedsięwzięcia dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020, to ponad 10 milionów złotych.