PL Polish | EN English

 

Aktualności Program Aktywni+
Program ASOS
Program Senior+ Polityka społeczna wobec
osób starszych 2030
Bezpieczny i
aktywny senior
Materiały i badania,
dobre praktyki
Kontakt Generator
Obsługi Dotacji

Multimedia
Powiększ tekst
Program Senior+: spotkania województwach śląskim i małopolskim
2017-11-27
Program Senior+: spotkania województwach śląskim i małopolskim

27 listopada 2017 r. w województwach śląskim i małopolskim odbyły się spotkania z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego poświęcone planowanym działaniom Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w obszarze polityki społecznej wobec osób starszych oraz pomocy społecznej. W spotkaniu w województwie śląskim wzięli udział Ministrowie: Pan Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pani Elżbieta Bojanowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny oraz Pan Jan Chrząszcz, Wicewojewoda Śląski.

Woj. Śląskie

O najnowszej edycji programu „Senior+” i zmianach w systemie pomocy społecznej rozmawiano 27 listopada w bielskiej delegaturze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

– W 2018 roku na program „Senior+” przeznaczona zostanie najwyższa w historii kwota: 80 milionów złotych, która pozwoli na utworzenie ok. 310 nowych placówek, w tym 60 Dziennych Domów i 250 Klubów „Senior+”, w tym około 20 nowych placówek w województwie śląskim – zapowiedział Pan Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Podczas swojego wystąpienia wiceminister Elżbieta Bojanowska przekazała szczegóły nowej edycji  „Senior+”, zapowiadając przy okazji ogłoszenie kolejnego programu dedykowanego samorządom, który przygotowało MRPiPS. Przedstawiła również planowane wartości dotacji w ramach programu „Senior+” w 2018 roku. – Oprócz seniorów dbamy także o bezdomnych. Prócz dotychczasowych form wsparcia, takich jak schroniska, noclegownie i ogrzewalnie, wprowadzamy schronisko z miejscami opiekuńczymi – dodała.

Następnie przedstawiono realizację tego programu na terenie województwa śląskiego, jak również zaprezentowano przykłady dobrych praktyk w tym zakresie, m.in. z gminy Ujsoły, gdzie od ponad miesiąca prężnie działa klub seniora. Ponadto w trakcie spotkania omówiono działania realizowane w obszarze pomocy społecznej dotyczące mieszkań chronionych, środowiskowych domów samopomocy czy bezdomności.

Na zakończenie zainteresowani mieli możliwość bezpośredniego zapoznania się z funkcjonowaniem Klubu „Senior+” działającego w Wilamowicach. – Zamiast siedzieć w kapciach przed telewizorem możemy tutaj się spotkać, porozmawiać, mamy różne ciekawe zajęcia – opowiada Anna Kóska. – Jedni śpiewają, inni robią na drutach albo tworzą rękodzieło. To lepsze niż siedzenie w domu – dodała Pani Irena. Klub liczy 19 członków pochodzących z okolicznych miejscowości.

 Woj. Małopolskie

Tego samego dnia, w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyło się podobne spotkanie z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Omawiane były tematy polityki senioralnej oraz pomocy społecznej. W spotkaniu uczestniczyli Pan Piotr Ćwik, Wojewoda Małopolski, przedstawiciele Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz pracownicy Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. 

– Wiele osób dopiero po przejściu na emeryturę ma czas, by zacząć rozwijać swoje pasje oraz realizować marzenia. Jeszcze większa część tych osób jest po prostu samotna i szuka bratniej duszy, by móc wspólnie spędzać z kimś czas. Właśnie dlatego chcemy, by Seniorzy mieli swoje miejsca, w, których będą mogli dzielić się pomysłami, ale przede wszystkim czuć się jak w rodzinie – rodzinie, którą stworzyli sami- mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik podczas briefingu prasowego poświęconego programowi "Senior+". 

Spotkanie miało na celu wprowadzenie jednostek samorządu terytorialnego w zmiany w regulacjach dotyczących realizacji zadań własnych w obszarze pomocy społecznej, ze szczególnym naciskiem na wsparcie starszych osób. Tematem wiodącym spotkania był program wieloletni "Senior+" na lata 2015-2020 – edycja 2018 na terenie województwa małopolskiego. Poruszone zostały również kwestie poprawy dostępności do usług z systemu pomocy społecznej oraz przedstawiono planowane zmiany.

 

więcej w kategorii: aktualności katalog dobrych praktyk Program Senior+

Wykonanie i realizacja: Hostlab