PL Polish | EN English

 

Aktualności Program Aktywni+
Program ASOS
Program Senior+ Polityka społeczna wobec
osób starszych 2030
Bezpieczny i
aktywny senior
Materiały i badania,
dobre praktyki
Kontakt Generator
Obsługi Dotacji

Multimedia
Powiększ tekst
Ogólnopolskie Senioralia 2021
2021-09-29
Ogólnopolskie Senioralia 2021

Ogólnopolskie Senioralia 2021 zostały objęte patronatem honorowym premiera Mateusza Morawieckiego. Wydarzenie zorganizowane z okazji przypadającego 1 października Międzynarodowego Dnia Osób Starszych było prawdziwym świętem seniorów. Uczestnicy zajęć w domach i klubach „Senior+” z różnych regionów Polski mogli spotkać się, porozmawiać, a także zaprezentować swoje talenty artystyczne zarówno na scenie, jak i w specjalnie przygotowanej strefie wystawowej.

Na uczestników czekały także punkty przygotowane m.in. przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Narodowy Fundusz Zdrowia, Centralny Dom Technologii oraz Miasto Tomaszów Mazowiecki. Uruchomiony został też Mobilny Punkt Szczepień.

Podczas wydarzenia odbyła się także premiera spotu dotyczącego rozwiązań dla seniorów.

Premier Mateusz Morawiecki: Chcemy rozmawiać z seniorami o ich potrzebach

Obecny na wydarzeniu premier Mateusz Morawiecki podkreślił: „My chcemy z Wami – naszymi kochanymi mamami, ojcami, dziadkami, babciami – stale rozmawiać o Waszych troskach i potrzebach. Chcemy, żeby Wasze życie było coraz lepsze”.

Premier przypomniał o realizowanych na rzecz seniorów działaniach, m.in. korzystnej waloryzacji świadczeń i zerwaniu z groszowymi podwyżkami, obniżeniu wieku emerytalnego, trzynastej i czternastej emeryturze, a także programie Leki 75+. Zapowiedział także rozszerzenie programu „Senior+”.

– Dziękuję wszystkim, którzy się angażują i tworzą ten program. (…) Chcemy stworzyć jak najlepszą przestrzeń dla was, dla naszych kochanych babć, dziadków, żebyście jak najlepiej się tam czuli – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Minister Marlena Maląg: polityka senioralna to tworzenie dobrego czasu dla seniorów

Jak zaznaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, osoby starsze uczą młodych szacunku do historii, tradycji i polskości.

– Dziękujemy za wychowanie młodego pokolenia – powiedziała szefowa resortu rodziny podczas Ogólnopolskich Senioraliów 2021.

Minister dodała, że realizowana przez rząd polityka senioralna to tworzenie dobrego czasu dla seniorów. Przypomniała także o rozwiązaniach skierowanych do osób starszych zawartych w Polskim Ładzie – to m.in. Emerytura bez podatku oraz wsparcie dla domów i klubów „Senior+”. Przypomniała, że już dzisiaj jest ich w Polsce ok. 1000.

– Jesteśmy zobowiązani w ramach solidarności międzypokoleniowej o państwa się troszczyć – zaznaczyła minister Marlena Maląg nawiązując do już realizowanych działań.

Rozmowy o sytuacji seniorów

Jednym z punktów Senioraliów była także debata pod hasłem „Aktywni długowieczni – jak zapewnić seniorom pogodną jesień życia”. Wzięli w niej udział dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w MRiPS Lidia Ułanowska, Sekretarz Prezesa Rady Ministrów w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Małgorzata Zwiercan, prezes Fundacji Adaptacja z Gdyni Kordian Kulaszewicz oraz pełnomocnik Wojewody Małopolskiego ds. osób starszych Jacek Kowalczyk. Spotkanie poświęcone było najważniejszym zagadnieniem związanym z sytuacją osób starszych w Polsce.

Na seniorów czekała też mała niespodzianka – występ uczestników programu „The Voice Senior”, a  na zakończenie na scenie pojawili się Grzegorz Wilk wraz z Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną Tomaszowa Mazowieckiego.

Galeria zdjęć z wydarzenia.

 

więcej w kategorii: Program Senior+

Wykonanie i realizacja: Hostlab