PL Polish | EN English

 

Aktualności Program Aktywni+
Program ASOS
Program Senior+ Polityka społeczna wobec
osób starszych 2030
Bezpieczny i
aktywny senior
Materiały i badania,
dobre praktyki
Kontakt Generator
Obsługi Dotacji

Multimedia
Powiększ tekst
Ogólnopolskie Senioralia 2022
2022-09-29
Ogólnopolskie Senioralia 2022

28.09. 2022 r. na stadionie PGE Narodowym odbyły się Senioralia 2022. To spotkanie osób, korzystających z rządowych programów wsparcia, realizowanych przez MRiPS, takich jak „Senior+” i „Aktywni+”. Do stolicy przyjechało ok. 600 osób z całej Polski. Wydarzenie zostało przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Senioralia odwiedziła minister Marlena Maląg.

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Z tej okazji zaprosiliśmy uczestników Klubów i mieszkańców Domów „Senior+” z całej Polski na odbywające się już po raz piąty Senioralia – mówiła minister Marlena Maląg do zgromadzonych gości.


Niemal 44 mld zł dla seniorów w tym roku
W tym roku na dodatkowe wsparcie seniorów rząd Zjednoczonej Prawicy przeznaczył niemal 44 mld zł.

Będziemy o Państwa dbać, bo to nasz obowiązek i podziękowanie za wychowanie młodego pokolenia, za naukę patriotyzmu i przekazywanie tradycji – powiedziała minister Maląg. 


Przypomniała, że polityka senioralna opiera się na dwóch filarach: zabezpieczeniu finansowym i wspieraniu aktywności osób starszych.

Na początku kadencji przywróciliśmy wiek emerytalny, dając równocześnie możliwość wyboru i wprowadzając korzystne rozwiązania finansowe, zachęcające do dłuższej pracy. Godnie podnosimy świadczenia, likwidując zjawisko groszowej waloryzacji. Zapewniliśmy już na stałe 13. emeryturę, a w tym roku wypłaciliśmy także 14. – wyliczała minister.


Zapewniła, że również w przyszłym roku, rząd nadal będzie realizował swoje zobowiązania.

Dążymy do tego, by Polska była silnym i niezależnym państwem, a jej fundamentem jest rodzina – podsumowała minister Marlena Maląg.


Osłona na zimę
Wiceminister Stanisław Szwed podkreślił rolę aktywności osób starszych. – Umożliwiają ją rządowe programy, realizowane przez MRiPS, takie jak „Senior+” i „Aktywni+” – mówił wiceminister. Obecnie w całej Polsce działa już 1 100 Domów i Klubów „Senior+”, w których prowadzonych jest wiele interesujących zajęć. Z dotacji w ramach programu „Aktywni+” w tym roku skorzystało 316 organizacji pozarządowych.


Wiceminister Stanisław Szwed przypomniał również o przygotowanych przez rząd programach osłonowych na okres zimy.

List od Marszałek Sejmu
Joanna Borowiak, posłanka na Sejm RP i przewodnicząca sejmowej Komisji Senioralnej, odczytała list do uczestników Senioraliów, wystosowany przez Marszałek Sejmu Elżbietę Witek. Marszałek złożyła w nim życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych i przypomniała, że jest on doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na potrzeby seniorów. 


Życzenia seniorom złożyła także obecna na Senioraliach Urszula Rusecka, posłanka na Sejm RP i przewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

 

więcej w kategorii: aktualności Program Senior+

Wykonanie i realizacja: Hostlab