Informacja prezentuje aktualną sytuację społeczno-ekonomiczną osób starszych w Polsce. Przedstawione dane dotyczą w szczególności zagadnień z zakresu sytuacji demograficznej, ekonomicznej, rodzinnej, zdrowotnej, sytuacji na rynku pracy, dostępności i poziomu usług społecznych, czy też wszelkiego rodzaju aktywności podejmowanych przez osoby starsze.
Dokument zawiera także opracowanie na temat stanu realizacji polityki społecznej wobec osób starszych w Polsce na szczeblu centralnym oraz na szczeblu regionalnym. Ostatni rozdział to opracowanie na temat realizacji założeń zawartych w Polityce społecznej wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarność przyjętej uchwałą nr 161 Rady Ministrów z dnia 26 października 2018 r. (M.P. poz. 1169).
Informacja została przygotowana w okresie opracowywania danych zebranych w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, organizowanego przez Główny Urząd Statystyczny.
Zmiany demograficzne zachodzące w polskim społeczeństwie, a także zjawiska tj. pandemia COVID–19 wymagają dostosowania prowadzonej polityki publicznej do stale zmieniających się potrzeb i oczekiwań osób starszych. Odpowiedzią na ten proces jest aktywna polityka społeczna wobec osób starszych prowadzona zarówno na poziomie centralnym jak i regionalnym.
Do pobrania:
Informacja o sytuacji osob starszych w Polsce za 2021 r.